riešime nebankové pôžičky

Nebankové pôžičky

Nebankovým úverom sa rozumie požičanie peňazí firmám a klientom od nebankovej inštitúcie (veriteľ). Veriteľom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá ponúka alebo poskytuje spotrebiteľský úver v rámci svojej podnikateľskej činnosti. Zásadný rozdiel medzi bankovými pôžičkami a nebankovými pôžičkami je v tom, že banky podliehajú prísnej kontrole ministerstva financií a zároveň sú pod dohľadom špecializovanej banky slovenska – Slovenskej Národnej Banky (NBS). Veritelia poskytujúci nebankové pôžičky síce musia dodržiavať zákony platné na území slovenskej republiky a zároveň musia byť zapísaní v registri veriteľov NBS, ale ich kontrola je v praxi komplikovaná a často neúčinná.

Národná banka Slovenska upozorňuje, že na finančnom trhu pôsobia subjekty, ktoré pri získavaní klientov a pri narábaní s ich peniazmi používajú nepoctivé (nekalé a neetické) praktiky, preto je dobré si každú spoločnosť overiť či má alebo nemá licenciu na poskytovanie spotrebiteľských úverov.

Čo je Register veriteľov Národnej Banky SR?

Národná banka Slovenska vedie register veriteľov poskytujúcich spotrebiteľské úvery a v rámci registra veriteľov podregister iných veriteľov podľa § 20 a 24 zákona č. 129/2010 Z. z. o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov (nebankové pôžičky) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. V súčastnosti je v registri evidovaných viac ako 290 podnikateľských subjektov s licenciou na poskytovanie spotrebiteľských úverov.

register veritelov nbs

Výber nebankovej pôžičky

Predtým ako sa rozhodnete získať nebankový úver je  dobré definovať aký typ pôžičky potrebujem , od koho pôžičku dostanem a koľko za to všetko zaplatím.

 

Ziskať nebankový úver je jednoduchšie, pretože veritelia nevyžadujú prísne bankové kritériá. Medzi najčastejšie typy nebankových úverov patria pôžičky bez potvrdenia príjmu, pôžičky bez registra, pôžičky do 24 hodín, pôžičky online alebo nebankové pôžičky na zmenku. Pri nebankových pôžičkách je úroková sadzba tvorená individuálne každou spoločnosťou, pričom skutočná úroková sadzba je často skrytá do poplatku za poskytnutie úveru. Preto pri výbere nebankovej pôžičky je vhodné zistiť ešte pred podpisom zmluvy celkovú mieru výšky nákladov RPMN. Tento údaj znamená, koľko vás bude pôžička stáť, vrátane všetkých poplatkov, úrokov a aj nákladov zo strany poskytovateľa úveru.

Veriteľ alebo finančný agent je povinný v dostatočnom časovom predstihu pred uzavretím zmluvy o spotrebiteľskom úvere alebo pred prijatím ponuky o spotrebiteľskom úvere poskytnúť spotrebiteľovi v súlade so zmluvnými podmienkami ponúkanými veriteľom alebo požiadavkami spotrebiteľa informácie o druhu spotrebiteľského úveru, celkovej výške, konkrétnej mene ponúkaného spotrebiteľského úveru a podmienkach jeho čerpania, dobe trvania zmluvy o spotrebiteľskom úvere a termíne konečnej splatnosti spotrebiteľského úveru…

Pri výbere nebankových pôžičiek sa treba informovať najmä na všetky riziká spojené s daným druhom ponúkanej pôžičky a poplatky súvisiace s poskytnutím pôžičky. Všetky dokumenty, ktoré klient podpisuje by si mal vždy pozorne prečítať, nikdy nepodpisovať dokumenty, ktorým nerozumie, alebo v ktorých sú vyplnené nepravdivé údaje. Klient býva často účelovo vystavený časovému stresu tvrdením, že zmluvu treba podpísať ihneď, alebo sú mu zamlčané, resp. nedostatočne vysvetlené všetky riziká spojené s poskytnutím úveru alebo pôžičky. Predtým než podpíšeme zmluvu je dobré rozumieť každému slovu.

Overené nebankové pôžičky

Overili sme niekoľko úverových produktov od popredných poskytovateľov nebankových pôžičiek u nás. V ponuke nájdete rebríček spoločností, ktoré smelo konkurujú aj bankovým úverom. Samozrejme najvýhodnejšia ponuka nie je vhodná pre kaźdého, preto je dobré požiadať o taký úver pri ktorom je najväčšia šancu na schválenie. Základným kritériom je bonita klienta. Podľa toho či je klient zamestnaný, má pravideľný príjem, alebo je nezamestnaný, dokážeme odporučiť nebankové pôžičky.  Prezrite si kompletný zoznam nebankových pôžičiek a porovnajte úverové podmienky jednoduchým vyplnením online žiadosti. Naše služby sú bezplatné a majú len informatívny charakter. Na základe vyplnenej žiadosti vás bude kontaktovať zákaznícky servis s pripravenou ponukou. Je len na vás, či úver akceptujete, alebo nie.

Náš tip: Žiadajte o úver len vtedy, keď ste rozhodnutý pôžičku po prípadnom schválení čerpať. Ak chcete získať informácie o svojich záznamoch, z ktorých nebanková spoločnosť vychádza, obráťte sa so žiadosťou priamo na správcu týchto údajov.

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

  • Pôžičky bez overovania registraPôžičky bez overovania registra Existuje skupina ľudí, ktorí nedisponujú žiadnou finančnou rezervou, majú nízky príjem a zároveň potrebujú v istom okamihu rýchlu pôžičku. Pre väčšinu poskytovateľov pôžičiek je táto […]
  • Rýchle pôžičky od FerratumBankRýchle pôžičky od FerratumBank Počuli ste už o rýchlej pôžičke od banky? Rýchle úvery alebo pôžičky ihneď sú výrazy, s ktorými sa stretávame prevažne u nebankových spoločností. S produktom fínska pôžička k nám v roku […]
  • Ako podať sťažnost na nebankovú spoločnosť?Ako podať sťažnost na nebankovú spoločnosť? Máte právo na reklamáciu. Sťažnosť môžete vybaviť elektronicky, písomne alebo osobne v NBS. Ponúkame vám návod a rady ako postupovať pri podávaní sťažnosti.
  • Kto získal licenciu na poskytovanie úverov?Kto získal licenciu na poskytovanie úverov? Nebankové spoločnosti môžu od 1. septembra 2015 poskytovať pôžičky, len ak majú licenciu od Národnej Banky Slovenska (NBS). Novú licenciu na úvery právoplatne získalo len 16 nebankových […]
  • Online Pôžička od CetelemOnline Pôžička od Cetelem Ak si chcete požičať peniaze prostredníctvom online formulára, máte dnes na výber s viacerých možností. Online pôžičku získate obratom, bez nutnosti návštevy pobočky a bez zbytočného […]
  • Aj vy môžete získať bankovú pôžičkuAj vy môžete získať bankovú pôžičku Získať úver z banky nemusí byť už problém, dokonca aj pre zákazníkov s nízkym príjmom. Ako na to? Ukážem vám jednoduchý postup a 3 tipy ako získať peniaze z banky s výhodnou úrokovou […]
4.8/5 - (17 votes)

B. Papronsky

Riešim nebankové pôžičky. Zaujímajú ma nebankové spoločnosti a ich úverové produkty. Pravideľne píšem recenzie a články o financiách na webstránke nebankovky.sk, spolupracujem s viacerými finančnými portálmi v SR.

More Posts - Website

Follow Me:
FacebookGoogle Plus

Leave a reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.